ПСА або простат специфічний антиген – це білкова речовина, що синтезується клітинами передміхурової залози. Відносно хімічної структури ПСА – це поєднання білка та вуглеводів. За біохімічними властивостями речовина є ферментом, який розкладає великі білкові молекули на дрібні фрагменти.
Рівень простат специфічного антигену визначається для виявлення захворювань передміхурової залози. Також він є одним із найцінніших онкомаркерів, завдяки якому можна визначити розвиток злоякісної пухлини або діагностувати доброякісне новоутворення в простаті, а також слідкувати за його прогресуванням та динамікою лікування. Детально про клінічну цінність індексу вільного ПСА при простатиті та раку простати читайте на сторінці https://nikolab.com.ua/uk/prices/1278-2/.
Показання для визначення вільного ПСА
Аналіз на визначення рівня вільного ПСА може призначатися в таких випадках:
- необхідність уточнити результати дослідження на загальний ПСА, коли його значення перевищує показник 4 нг/мл;
- для вирішення питання стосовно необхідності проведення біопсії простати;
- для проведення диференціальної діагностики доброякісної гіперплазії та раку передміхурової залози.
Також показанням для проведення дослідження є:
- вік чоловіка старше 50 років;
- обтяжений сімейний анамнез у чоловіків старше 40 років (у близьких родичів були діагностовані злоякісні новоутворення в органах малого тазу);
- гіперплазія тканин передміхурової залози за результатами ректального дослідження або УЗД;
- наявність симптомів, що можуть вказувати на розвиток пухлини (злоякісної або доброякісної) в передміхуровій залозі (біль у промежині, порушення сечовипускання, зниження лібідо);
- контроль ефективності лікування хвороб простати, визначення ризику метастазування чи рецидиву хвороби;
- вибір схеми лікування карциноми простати;
- оцінка стану хворих з гіпертрофією простати;
- профілактичне обстеження.
Результати дослідження
В залежності від реактивів та обладнання, що використовується для проведення дослідження, результати можуть дещо відрізнятися. Тому пацієнтам рекомендується здавати аналізи завжди в одній лабораторії.
Нормальним значенням індексу загального ПСА є показник 4 нг/мл. Якщо значення вище вказаної норми, це може вказувати на розвиток аденоми, простатиту чи запального процесу в залозі.
Якщо рівень ПСА перевищує 30 нг/мл, можливий розвиток злоякісної пухлини органу. Для встановлення діагнозу в такому випадку розглядають індекс вільного ПСА:
- якщо показник знаходиться в межах 15-70%, ризик злоякісного новоутворення мінімальний;
- якщо показник не перевищує 15%, лікар говорить про несприятливий прогноз для пацієнта та призначає додаткове обстеження (проведення біопсії передміхурової залози).
Щоб результати дослідження можна було вважати коректними, важливо виконувати дослідження вільного та загального рівня антигену одночасно. Використовувати результати досліджень, проведені в різний час, не варто.
Рівень загального ПСА може залежати від прийому медикаментів, проведення процедур та маніпуляцій напередодні (наприклад, масажу простати). Якщо у лікаря виникне підозра, що результат дослідження є хибно позитивним через недотримання правил підготовки до його проведення, пацієнту призначається повторне обстеження через 6 тижнів або більше.
Аналіз на визначення рівня ПСА (загального та вільного) можна здати по доступній ціні в лабораторії Ніколаб https://nikolab.com.ua/uk/. Перевагами закладу є отримання точних результатів за короткий термін, адже дослідження проводять кваліфіковані спеціалісти з використанням сучасного обладнання та якісних реактивів.